dybbuk-021

Rick Strassman

DMT: molekula duše

Převratný vědecký výzkum stavů blízkých smrti a mystických prožitků

z angličtiny přeložila Kateřina Amiourová

Cena s DPH: 279 

DMT: molekula duše je podmanivou a dobrodružnou cestou zákulisím experimentálního výzkumu nejsilnějšího známého psychedelika. Rick Strassman vedl klinický výzkum, během něhož podal tuto látku šedesáti dobrovolníkům. Podrobně zde popisuje uskutečněné experimenty, je nezaujatým badatelem lidské mysli a znovu po dlouhé době přichází s myšlenkou, že psychedelika mají terapeutický potenciál.
DMT vyvolává mystické a transcendentální zážitky (jakožto i stavy blízké smrti), které byly téměř každým dobrovolníkem vnímány jako jedny z nejhlubších v životě.
Strassmanovy experimenty ukazují, že DMT je přirozeně uvolňováno lidskou epifýzou. Tento proces podle něho umožňuje vstoupení duše do těla, resp. její vystoupení, a tak se stává materiální podstatou zážitků zrození a smrti.
Výzkum přispívá k povědomí o tom, že obýváme mnoharozměrný vesmír, mnohem komplexnější a zajímavější, než dosud předpokládala kterákoliv z vědeckých teorií. Tato kniha naznačuje spoustu důležitých tendencí, které nám mohou odpovědět, kdo jsme a proč tu jsme. Pokud bychom dokázali DMT rozumně využívat a oprostit se od rozumových předsudků, znamenalo by to pokrok a novou cestu ve zkoumání nejzáhadnějších oblastí lidské mysli a duše.
Kniha se rovněž zamýšlí nad nebezpečím i očekáváním těch, kteří se rozhodli do fascinujících sfér duše záměrně vstoupit. Velmi objevná a dobrodružná četba pro každého, kdo se zajímá o mysl, filozofii, podstatu skutečnosti a spiritualitu.

Rok vydání

ISBN

80-86862-10-0

Vazba

vázaná

EAN

9788086862100

Počet stran

368

Rok vydání

ISBN

80-86862-10-0

Vazba

vázaná

EAN

9788086862100

Počet stran

368

Není skladem

Další informace

Recenze

 1. dybbuk

  Reflex, 4/2006

  Pavel Řezníček
  DMT: Žláza spirituality dokáže divy

  Filosofové se ve středověku dohadovali, kolik andělů se vejde na špičku jehly. Kromě této bohulibé činnosti je ještě trápila otázka, kde je v člověku sídlo duše. To bylo objevováno na těch nejnemožnějších místech, až francouzský filosof René Descartes (1596-1650) na to přišel: Duše sídlí v šišince mozkové! Tento podvěsek, zahrabaný v hloubce mozku, bývá někdy důstojněji nazýván odborným slovem epifýza, ale i šišinkou nadále zůstává.
  Vítězslav Nezval se velice bránil tvrzení, že láska je jen produktem chemických procesů v mozku, ale kdyby si přečetl knihu amerického psychiatra Ricka Strassmana DMT: molekula duše, kterou nedávno vydalo v češtině nakladatelství Dybbuk, musel by změnit názor. Epifýza, také zvaná třetí oko, byla kdysi považována za jakési slepé střevo mozku. Až Descartes napsal: „Ačkoliv je duše nedílnou součástí těla, existuje tu jedna jeho část – epifýza, kde se duše projevuje více a přednostněji než kdekoliv jinde. Ale i naopak, tělo je konstruováno tak, že jakmile dojde k pohnutí v této žláze (epifýze) duší nebo jakoukoliv jinou příčinou, vytlačí epifýza duchy (krevní tělíska), kteří ji obklopují.“
  Epifýza totiž vylučuje psychedelickou látku, zvanou dimethyltryptamin (DMT), a ta je příčinou toho, že se člověk často dostane jako Alenka za zrcadlo čili že se mu otevírají dveře do světa skrytého za naší imaginací. Dimethyltryptamin vyvolává mystické a transcendentální zážitky i stavy blízké smrti. Vylučování DMT epifýzou je základním procesem vedoucím k mystickým stavům a prostoupení nejvyšším principem bílého světla. Také vyvolává jistou představu, že vědomí existuje i po smrti těla. Pokusné osoby tvrdí, že se setkávají s Bohem. „Ateistou můžete být jen do dávky 0,4 mg DMT,“ prohlašují.
  Rick Strassman, v podstatě střízlivý vědec, podporuje (alespoň podle pokusných osob) teorii Raymonda Moodyho o jakýchsi tunelech, jimiž umírající člověk odchází na onen svět. Zesnulý ministr Pavel Dostál, který se smrtí přišel do kontaktu několikrát, prohlásil, že žádné tunely neviděl. Ani surrealistický básník Karel Šebek, jenž byl dvakrát ve stavu klinické smrti, nikdy o Moodyho tunelech nehovořil.
  Působením DMT vzniká u pokusných osob, tedy v jejich mysli, jakýsi zdroj metafyzického bílého světla, který vyvolává představu tunelu. U osob při pokusech Dr. Strassmana docházelo k navození stavu bardo, což je podle Tibetské knihy mrtvých stav mezi životem, smrtí a znovuzrozením, návštěvou v „zemi nikoho“. Přesvědčil se o tom i William Burroughs, autor slavného Nahého oběda, jenž byl jedním z prvních, kdo s DMT experimentoval. DMT ozřejmuje i teorii únosů, které na pozemšťanech provádějí mimozemšťané. „Když k této události dochází,“ píše Dr. John E. Mack v knihách Únos a Pas do kosmu, „je vědomí oslněno jasným světlem, ohlušeno bzučivými zvuky, podivnými vibracemi těla nebo paralýzou.“ Pokusné osoby Dr. Strassmana se ocitly v rukou „únosců“ vždy po vyšších dávkách DMT. Mimo tyto pokusy dochází k podobným stavům, když jejich epifýzy vyprodukují větší množství DMT.
  Zkoumání DMT motivuje touha najít biologický základ duchovních zážitků. Je tedy DMT, tento termostat duše, spouštěčem schizofrenie, nebo matérií vnitřního světla? Výzkum pokračuje a jistě se brzy dozvíme více.

  zobrazit celou recenzi

Pouze přihlášení uživatelé, kteří zakoupili tento produkt, mohou přidat hodnocení.

Další informace

tel.: +420 602 118 873
sarka@dybbuk.cz