Ediční plán 2021

Eva Švankmajerová: Zvuk dýní v zákulisí

Sebrané texty Evy Švankmajerové obsažené v této knize jsou žánrově různorodé: vzpomínky z dětství, zápisy snů, svébytné, v řadě ohledů sociokritické esejisticko-beletristické statě, texty na pomezí básně v próze a povídky, drobné dramatické útvary — miniatury filmových scénářů či divadelních skečů, odpovědi na surrealistické ankety, autorské příspěvky do kolektivních surrealistických her. Texty představují zásadní formální (komentáře) i obsahové paralely k její vlastní tvorbě malířské a básnické: obrazy se vaří, automobily mění tvar jak v nějakém psychedelickém tripu, autorka si ve snu obléká seprané mužské trenýrky a v Papinově hrnci vyváří opotřebované dětské spartakiádní cvičky. Imaginace všežravá / tvořivá / kritická.

Thomas Hertog: Život v multivesmíru

Ačkoliv fyzik Stephen Hawking již není mezi živými, stále podstatně určuje vědecký život. Mezi největší otázky, které se Stephen Hawking během svého výjimečného života pokoušel zodpovědět, patřila touha zjistit, jak ve vesmíru mohly vzniknout podmínky tak dokonale příznivé životu. Jeho proslulá teorie velkého třesku ale dostala velkou ránu, když rovnice začaly předpokládat existenci multivesmíru — nekonečného množství odlišných vesmírů, z nichž většina je příliš prapodivná na to, aby mohly podporovat nějaký život. Ke konci života pracoval s Thomasem Hertogem na zásadní studii a zcela nové kosmologické teorii, v které se snažili rozlousknout právě paradox multivesmíru. S překvapením totiž zjistili, že jak je jejich výzkum vedl stále blíže k velkému třesku, zdálo se, že fyzikální zákony se proměňují a zjednodušují, až jednotlivé částice, síly, dokonce i čas sám mizí. To je přivedlo na revoluční myšlenku: zákony fyziky nejsou pevně dané, ale vyvíjejí se, stejně jako mění tvar sám vesmír, kterému vládnou.
Život v multivesmíru je taktéž příběhem o pozoruhodném přátelství, utuženém snahou o to porozumět otázkám větším, než je náš vesmír, za využití extrémní fyziky černých děr a čerpání z nového vývoje v teorii strun. Zkrotili Hawking s Hertogem tezi o tom, že multiversum je nekonečné? Co když nás vesmír není jediný? A mohl by v těchto jiných vesmírech také existovat život podobný našemu? Podle jejich teorie by multivesmír, pokud existuje, nemusel být tak nehostinný, jak se doposud zdálo…

William A. Richards: Posvátné poznání

Paolo Sorrentino: Tony Pagoda a jeho přátelé

David O. Kennedy: Rostliny a lidský mozek

Jaak Panksepp a Lucy Biven: Archeologie mysli

Jaak Panksepp: Afektivní neurověda

Anne Griffinová: Všechno už se řeklo

Daniel Hradecký: Silážní jámy

Vojtěch Němec: Nekropotence

David Luke a Rory Spowers (ed.): Dialogy o DMT

James Fadiman: Průvodce psychedelického průzkumníka

Richard L. Miller: Psychedelická medicína

Ronald Dworkin: Náboženství bez boha

Paavo Haavikko: Zimní palác

José Eduardo Agualusa: Obecná teorie zapomínání

Friederike Mayröckerová: A zatřásla jsem miláčkem

Sjón: CoDex 1962

Jan. Jan Novák: Básně (pracovní název)

Karel Šebek: Dílo (pracovní název)

Zbyněk Havlíček: Tau

Jóga Vasištha

Jiří Černický: Kongo severu