(1943, Oliver), kanadská filozofka zabývající se převážně neurofilozofií a filozofií mysli.
Vyrůstala na rodinné farmě, po studiu na Univerzitě v Britské Kolumbii, v Pittsburku a Oxfordu přednášela na Manitobské univerzitě a v Princetonu. V současnosti je emeritní profesorkou filozofie na Kalifornské univerzitě v San Diegu a profesorkou v Salkově institutu, kde spolupracovala s jeho zakladatelem Jonasem Salkem a také s Francisem Crickem. Ve svém výzkumu se soustředí zejména na oblast ležící na pomezí neurovědy a filozofie. Je mimo jiné autorkou knih Neurophilosophy (1986), The Computational Brain (1992), spolu s Terrencem Sejnowským, Brain-Wise (2002) či Braintrust (2011; česky: Mozek a důvěra, dybbuk 2015) či Za svou průkopnickou práci v neurofilozofii obdržela v roce 1991 cenu MacArthur Fellowship. Žije v San Diegu.
Co se stane, když přijmeme jako fakt, že vše, co si myslíme a cítíme, nevychází z nehmotné duše, ale z elektrochemické aktivity našeho mozku? V tomto inspirativním příběhu založeném na vědeckých poznatcích i osobních zkušenostech staví průkopnice neurofilozofie Patricia S. Churchlandová filozofii mysli na biologické základy. Nabízí jasné vysvětlení neuronálních mechanismů v pozadí lidské identity a ukazuje, jak nejnovější výzkumy vědomí, paměti a svobody vůle poskytují nový pohled na prastaré filozofické,…
Kniha Mozek a důvěra přináší zcela nové vysvětlení základů morálky, což nás nutí znovu promyslet původ jedné z našich nejuctívanějších hodnot. Průkopnice neurofilozofie Patricia Churchlandová ukazuje, že morálka má původ v biologii mozku. V evoluci vyvinutá struktura, procesy a chemie mozku motivují člověka k tomu, aby dbal nejen o svůj život a potřeby, ale také o blahobyt svých blízkých – nejprve potomků, následně svých partnerů, příbuzných a teprve pak…