(1957, Pori), finský spisovatel, jeden z nejčtenějších současných severských autorů.
Po studiích finské literatury na univerzitě v Helsinkách působil jako novinář a redaktor, od roku 1996 se věnuje výlučně literární tvorbě. Jeho velmi široký autorský záběr zahrnuje knihy pro děti, poezii, divadelní a rozhlasové hry, povídky, eseje a televizní seriál. Mezi nejúspěšnější díla patří debut Buster Keaton: elämä ja teot (1991; česky: Buster Keaton — život a činy, 1999), semiautobiografická próza Klassikko (Klasik, 1997) a zejména řada úspěšných, oceňovaných a široce překládaných románů, například Sydänkohtauksia (Srdeční záchvaty, 1999), Juoksuhaudantie (2002; česky: Na domácí frontě, dybbuk, 2006) o tragikomické bitvě muže toužícího obstarat si dům se zahrádkou, za který Hotakainen obdržel ocenění Finlandia a cenu Severské rady pro literaturu, román Iisakin kirkko (2004; česky: Chrám svatého Izáka, dybbuk, 2007) pojednávající o cestě k vzájemnému pochopení otce a syna, cyničtější Ihmisen osa (2009, česky: Role člověka, dybbuk, 2011) o lidských osudech, které se tak trochu zvrtly, či objevitelská „road movie“ ředitele a jeho řidiče Jumalan sana (2010; česky: Slovo boží, dybbuk 2012). Všechna díla dokazují autorův nezměrný pozorovací talent a pochopení pro velmi často absurdní boje, které je člověk na své cestě životem nucen podstoupit.
Dystopický román Příběh Kariho Hotakainena nás uvádí do ne tak vzdálené budoucnosti, vlastně na mnoha místech světa již žité pesimistické současnosti… Ze života se díky plnohodnotné globalizaci stala jedna velká reality show s pravidly boje kdo s koho. Po vynuceném vysídlení venkova, který se změnil na rekreační zónu, přichází do města obrovské množství lidí. Jelikož bytů je i přes rozsáhlou výstavbu zoufalý nedostatek, nezbývá než příchozí dočasně ubytovávat, kde…
Román Slovo boží, druhá část volné trilogie nejúspěšnějšího finského autora Kari Hotakainena, tentokrát čtenáře pozve na cestu. Příběh začíná zdánlivě jednoduše: generální ředitel významného průmyslového koncernu má krátce vystoupit v televizi a objedná si řidiče, který pracoval pro jeho otce, aby jej zavezl do hlavního města. Cesta je dlouhá, času na přemýšlení a přemítání nahlas habaděj. Jak se ředitel a jeho řidič blíží k cíli, vydáni napospas…
Jádro románu Role člověka tvoří vyprávění bývalé obchodnice s galanterií. Sdělovaný příběh její rodiny současně slouží jako inspirace spisovateli pozbyvšímu literární nápady: Manžel nejmladší dcery, cizinec tmavé pleti, se při práci řidiče autobusu pere s nelítostnou místní realitou; syn předstírá, že stále pracuje v počítačové firmě, zatímco klesl na pozici opraváře počítačů; nejstarší, nejúspěšnější dcera bojuje s pocitem vyprázdněného života prosezeného na pracovních poradách….
Román Chrám svatého Izáka zastihuje dva muže – otce a syna – na cestě k vzájemnému pochopení, která trvá již bezmála čtyřicet let. Ovdovělý muž prodělá mozkovou příhodu a v nemocnici se jen obtížně zotavuje – mysl se mu vrací zmateně, s bolestnými vzpomínkami, a blízkost smrti v něm probouzí touhu sblížit se se synem, s nímž se v den manželčina pohřbu definitivně rozešel kvůli názorům na Boha a víru. Syn pracuje jako zlatič na kupoli chrámu svatého Izáka…
Román Na domácí frontě již od prvních stránek rozpoutává tragikomickou bitvu Mattiho, muže, který podstupuje absurdní závod, jen aby opatřil dům se zahrádkou na dobré adrese. Snaží se tak zabránit krizi ve své rodině, jíž kvůli neporozumění a parodicky zobrazené „tradiční“ mužské a ženské roli hrozí rozpad. Vybaven dalekohledem, magnetofonem, zápisníkem a skládací stoličkou se vydává na téměř špionážní akce, domy v okolí podrobuje detailní analýze a tajně…