Jan Švankmajer (1934 Praha), filmový režisér, animátor a výtvarník, čelný představitel českého surrealismu.
Středoškolská studia v letech 1950–1954 ve scénickém oddělení Vyšší školy uměleckého průmyslu a studium vysokoškolské v letech 1954–1958 na Divadelní fakultě Akademie múzických umění v Praze (obor loutkářská scénografie a režie) do značné míry předurčily další tvůrčí vývoj. Nestudoval film ani jeho techniku — snad i v této skutečnosti je možné hledat důvody nezatíženosti „filmovým uměním“ s jeho přílišnou oddaností technickému médiu i skličující receptivnosti v tomto směru. Prvně se s filmem prakticky seznamuje v Laterně magice, kde působí určitý čas jako režisér. První film Poslední trik pana Schwarcewalldea a pana Edgara natáčí v Krátkém filmu Praha v roce 1964. Ve své filmové tvorbě se věnuje krátkým animovaným i hraným celovečerním snímkům. Tvůrčí mnohostrannost Jana Švankmajera se však vymyká hranicím filmu a od konce padesátých let je autor též činný v oblasti samostatného výtvarného projevu. Jeho slovesný projev obsahuje především filmové scénáře, taktilní básně a divadelní aktovky, činnost teoretická je pak převážně zaměřená na zkoumání fenoménu hmatu a imaginace. Od roku 1970 je jeho tvorba úzce spjata i s aktivitou Surrealistické skupiny v Praze. V roce 2018 vychází v nakladatelství dybbuk jeho první román Cesty spasení.
V roce 1972 začal Jan Švankmajer pracovat na projektu svého imaginativního Bilderlexikonu. V té době to byl ovšem akt čirého zoufalství, neboť bylo zřejmé, že projekt v plném rozsahu nebude moci nikdy realizovat. Po roce usilovného střihání obrazových podkladů a lepení koláží si uvědomil, že vytvořit jakýsi adekvátní imaginativní odraz Brockhausu nebo Meyers Konversations-Lexikonu je úkol nejen nad jeho síly, ale i nad možnosti doby. Sestavit Bilderlexikon alternativního…
Pro rozsáhlé dílo Jana Švankmajera je typické nejen překračování hranic tvůrčího projevu, které se bohatě ukazuje v jeho filmové, výtvarné i slovesné tvorbě, ale i schopnost vtisknout těmto objevným cestám jedinečný a zcela nezaměnitelný charakter. Vyplývá to z pevného ideového ukotvení jeho tvůrčího pohledu na svět (i vhledu pod jeho povrch) v doméně surrealismu, jehož konstantou a přímo nezbytnou podmínkou je schopnost neustále obnovovaného kritického pohledu na současnost a na její převládající společenské…
Cesty spasení obsahují deníkové záznamy, divadelní hry a různé jiné kratší texty, které si významný český výtvarník, animátor a filmař Jan Švankmajer dělal průběžně během posledních let jak při pobytu doma, tak i při studijních cestách do odlehlých krajin (například Papua Nová Guinea). Kniha je plná postřehů o stavu společnosti a jejím možném vývoji, o literatuře, politice a vůbec názorů na spoluobyvatele tohoto světa. Některé texty mají podobu…